Bar - Černá Hora

Bar je přímořské město s velkým strategickým přístavem, nedaleko rafinérie a průmyslové podniky. Moderní výstavba objektů (architekti pravděpodobně studovali na jednotných socialistických školách a utápěly myšlenky v betonu), široké ulice; ve městě končí železniční trať Bělehrad– Podgorica – Bar.

Navštivte

Starý Bar se nachází 6 km východně od nového města na úpatí pohoří Rumija (1593 m.n.m.). Dnes se mu říká město duchů. Nejstarší domy byly postaveny již v 10. a 11. století, ve 14. a 15. století byla západní část města opevněna. Turci město před svým vyhnáním z Černé Hory roku 1878 zničili mohutným výbuchem střelného prachu.

Katedrála a románský kostel sv. Jiří pochází z 12. století; byly používány jako sklad střelného prachu a Turci při opuštění města vše vyhodili do povětří. 

Mohutná exploze rozmetala objekty opuštěného města. Dodnes se dochovaly jen biskupský palác, zbytky opevnění s pevnostmi a v severní části města část vodovodu ze 16. století, který dvě století zásoboval město vodou. Ve Starém Baru byly některé domy v poslední domě zrekonstruovány, najdete zde i několik restaurací. Nezdržujte se dlouho, prohlédněte si olivový háj poblíž vodovodu a za setmění ať jste v bezpečí!

Jeden blok východně od přístavu v Baru se nachází nejstarší památka ve městě - základy kostela ze 6. století. 

Na nedalekém poloostrově Ratac mezi Barem a Sutomoru naleznete zříceniny kláštera Ratac z 11.století benediktíny. Ve Spicu stojí tři výjimečné kostely 

vždy se dvěma oltáři, jedním ortodoxním a druhým katolickým.

V okolí jsou rozsáhlé olivové sady a některé stromy zde pamatují i začátky našeho letopočtu. Na okraji moderního města Bar začíná pláž s délkou přes 2 km s drobnými oblázky a pozvolným vstupem do vody. Pokud se vám bude zdát, že městská pláž nebude tím pravým rájem, nasedněte do prvního příhodného spoje a vydejte se do nedalekého letoviska Sutomore.

Olivovníky: v okolí města roste více než 130.000 olivovníků, mezi nimi i jejich „pradědeček“ - roste vedle staré cesty, která vede z Starého Baru do Ulcinj. Vědci odhadují, že je mu přes 2 000 let. To by znamenalo, že je to nejstarší strom v Evropě a i přes to na něm stále rostou plody. Objem jeho kmenu představuje 10m3 dřeviny. Před nějakým časem chtěli Italové tento strom koupit za několik milionů lir a přesadit do jedné římské botanické zahrady.

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Černá Hora