Bjelasica

Pohoří Bjelasica se nachází v severní částni Černé Hory. Nejvyšší vrchol je Crna Glava (černá hlava), která dosahuje výšky 2.139 m.n.m.. Rozloha pohoří je 630km². Bjelasica se rozkládá na uzemí 5 z 21 krajů Černé Hory: Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Kolašin a Mojkovac.

Bjelasica - Biogradska Gora

Vraťte se do dob vašeho dětství, barvitých představ bájí a pohádek o lesních vílách a hastrmanech a projděte se jedním z posledních pralesů Evropy v pohoří Bjelasica na severovýchodu země mezi údolím řeky Tara a Lim; v roce 1878 byl vyhlášen králem Nikolou chráněnou oblastí - jen šest let po založení nejstaršího parku na světě, Yellowstonského, v roce 1952 byl vyhlášen národním parkem. 

Biogradska Gora je ucelený zachovalý ekosystém na 5 400 hektarech vznikl intenzívní ledovcovou činností. Naleznete zde divoká říční údolí, souvislé lesní formace (mnohé stromy jsou více než 500 staré), chráněno je 26 rostlinných ekosystémů, 86 druhů stromů na ploše 1.600 hektarů, stovky druhů rostlin. Ve vzrostlých smíšených lesích žije na 150 druhů ptáků, na 80 motýlů, ale též medvědi, vlci, divoké kozy a prasata, jeleni, lišky, vydry atd. Pro svoji jedinečnou přírodu a čistý vzduch je park vyhledáván skalními turisty.

Biogradsko jezero (1.099 m) na říčce Jezerštica bývá někdy označováno za nejkrásnější na Balkáně: 1.100 m dlouhé a v průměru 4,5 m hluboké jezero se nachází v širokém údolí na úpatí nejvyšších vrcholů pohoří Bjelasice. Více než dva tisíce metrů dosahují vrcholy Černé hlavy (Crna glava, 2.139 m), Zekovy hlavy (2.117 m) a Troglava (2.072 ) ve východní části parku – na posledně dva jmenované vrcholy vede horská silnička z Kolašinu.

V okolí je několik dalších horských jezer: Pešiča jezero mezi Černou a Zekovou hlavou, severněji se nacházejí jezera Ursulovac, Ševarina, Šiško a Male Šiško jezero a několik vydatných pramenů - Studena voda nebo Blatina.

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Bjelasica

Bjelasica Fotogalerie