Lovčen - Národní parky - Černá Hora

„Lidé, já jsem buď v ráji, nebo na Měsíci“, prohlásil nadšeně Bernard Shaw po té, co vystoupil na vrchol Lovčenu. Lovčen byl vyhlášen národním parkem v roce 1952. Skalní masiv nad městem Kotorem s nejvyšším vrcholem Jezerski vrh 1.749 m.n.m. (černohorský Olymp). Horská silnice s mnoha zatáčkami vás přivede po 18 km jízdy od moře až do průsmyku Krstac, pod úbočí vrcholu, odkud se vám naskýtá nádherný pohled na drsné horstvo a na miniaturní boku Kotorskou a nekonečnou mořskou modř. Za příznivého počasí spatříte i obrysy italské pevniny.

Z průsmyku odbočuje kamenitá cesta na horu Lovčen, poté následuje již jenom 461 schodů a jste před mauzoleem, kde je pohřben vážený černohorský básník, filosof, vladař a národní vůdce Petar II Petrovič Njegoš (1813-1851). 

Mauzoleum bylo vybudováno na podkladě projektu chorvatského sochaře Ivana Meštroviče. U vchodu jsou vytesány žulové postavy dvou žen, uvnitř je obrovská socha Petara II. s otevřenou knihou v jeho klíně. V podzemní kryptě stojí mramorový sarkofág.

Ve vápencovém masivu Lovčenu se nachází nespočet hlubokých propastí, mnohé z nich teprve čekají na průzkum. Svahy Lovčenu přijímají ročně nejvíce vodních srážek v Evropě - až 4600 mm. Nejyyšími vrcholy pohoří jsou: Stirovnik (1.749 m), Babljak (1.604 m) a Trestenik (1.489 m). Botanici určili více než 1300 druhů rostlin, ornitologové na 200 druhů ptáků

Petar II. Petrovič Njegoš si přál, aby jeho ostatky ležely právě zde na vrcholku pohoří Lovčen, leč jeho přání nemohlo být okamžitě vyplněno. Příliš velký strach z možného tureckého plenění vedly pozůstalé k umístění jeho ostatků nejprve do Cetinje, než bylo tělo v roce 1855 převezeno do malé kaple na vrcholu. Kaple byla na jeho počest postavena již v letech 1845-1846 strýcem Petara II. V průběhu první světové války, v roce 1916, Rakušané hrobku zničili a tělo putovalo zpět do Cetinje. Stavba mauzolea začala až při příležitosti 100. výročí úmrtí velkého vládce a v roce 1974 byla dokončena.

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Černá Hora