Podgorica - Černá Hora

Hlavní město Černé Hory se 173 000 obyvateli. Administrativní, ekonomické, průmyslové a kulturní centrum země. Město s moderní výstavbou, širokými ulicemi, parky a reprezentačními budovami bylo vystaveno na troskách stejnojmenného města, které za 2. světové války bylo zcela zničeno.

Historie

Podgorica byla založena před více než 2000 lety. I dnes můžete sledovat stopy Římanů, kteří na strategickém místě při soutoku řek Zeta a Morača vybudovali město Doclea. Bohužel z domů toho moc nezbylo, ani z monumentálního soudního domu, ale dochovaly se alespoň základy. Při vykopávkách byly objeveny veliké kamenné desky, které kdysi pokrývaly ulice. Zemětřesení v roce 618 poničilo reprezentativní stavby.

V době, kdy Doclea sloužila jako sídlo Prevaliské provincie, jen o několik km jižněji ležící Byrziminium mělo spíše obchodní charakter. Město bylo vybudováno při soutoku řek Ribnica a Morača. Archeologové našli zbytky 6 km dlouhého vodovodu, který město zásoboval vodou z pramene řeky Ribnica.

Během 9. století se ujali moci v této oblasti slovinští imigranti. Založili město Duklja a během Zlatého období vládli údolím řek Zeta, Morača, oblasti okolo Skadarského jezera a části pobřeží. Od 11. do16. století se město jmenovalo Ribnica a bylo jedním z center knížectví Zeta. Proč bylo město v roce 1326 přejmenováno na Gorica není zůstává záhadou.

Turci přeměnili město Podgorica (tak se jmenuje od roku 1474) v opravdovou pevnost. Zůstali zde až do roku 1879. Nakrátko město ovládli Rakušané - v období let 1916 - 1918.

Za druhé světové války, v letech 1941 - 1944 bylo město v zajetí italských a německých vojsk. V roce1946, po vzniku Jugoslávie, se město přejmenovalo na Titograd (Titovo město). V roce 1992 se přejmenovalo opět na Podgorica.

Podgorica - co navštívít ?

Hodinová věž Sahat Kula v centru města je jednou z mála starých staveb, která zůstala nedotčená. Zbytky mešity a pevnosti v blízkosti luxusního hotelu Crna Gora, přes řeku Morača jsou hustě zarostlé, ale jsou z ní pěkné výhledy do okolí města. Hotel Crna Gora je vlastně nejdůležitější umělecká galerie v Černé Hoře. Sbírky jsou opravdu neuvěřitelné, vystavují zde nejznámější a nejlepší výtvarníci z celé bývalé Jugoslávie. Zeptejte se někoho, ať vám otevře oněch 5 salónů s nejcennějšími kousky.

Ruiny Dolcei (Dukla) nejsou snadno k nalezení, ale stojí za to je hledat. Sledujte z pravého břehu tok řeky Morača proti proudu od sportovního stadionu. Několik set metrů nad soutokem s řekou Zeta, přejděte most přes řeku, železniční koleje a jste na na místě.

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Černá Hora