Černá Hora - Podnebí 

Odlišujte dvě podnebné oblasti: v přímořské části je středomořské (mediteranní) podnebí s teplým a suchým létem a mírnou deštivou zimou, teploty však málokdy klesají pod bod mrazu (pouze když fouká obávaná bóra). Pokud napadne sníh, během dne roztaje. Průměrná teplota vzduchu v lednu dosahuje 8°C, v červenci 27°C, ojediněle může vystoupat až ke 40°C. Teplota mořské vody dosahuje při hladině až 27°C. Jaro přichází velmi brzy, začátkem března. Příjemný je podzim, který bývá slunný a teplý.

Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální - drsnější v závislosti hlavně na nadmořské výšce a konkrétní expozice místa. V zimě teploty často klesají pod bod mrazu, sněhu bývá hodně a drží se do pozdních jarních dní – dopoledne můžete lyžovat a o několik hodin později se můžete slunit na některé z nesčetných pláží Jadranu. V červenci teplota vystoupá až na 18°C. 

Celkově je však podnebí pod vlivem moře, mořská voda se přes léto ohřeje, teplo se pozvolna uvolňuje do ovzduší. Pobřeží Černé Hory má 2700 slunečních hodin v roce.

Černá Hora - Počasí

Hodně jej ovlivňují větry, nejčastější vítr je jihovýchodní Jugo, severozápadní Maestral a severovýchodní Bóra. Studený vítr Bóra zvláště v zimních měsících burácí na pobřeží a vlny bičují skaliska krátkými a strmými vlnami. Největší vlny zvedá Jugo. Místa, kam až dosahují, jsou po celý rok bez vegetace. Maestral je příjemný odpolední větřík v teplých letních měsících, který příjemně osvěží. V létě se též vyskytuje Nevera, silný západní vítr s prudkými a krátkými bouřkami, příjemně ochladí a pročistí vzduch. Na pobřeží existuje pravidlo - ve dne obvykle vanou větry od moře a večer z pevniny.

Srážky 

Na pobřeží činí průměrné srážky cca 1400 mm ročně. Srážky jsou však hlavně v zimních měsících, v létě vás mohou potkat krátké, ale často intenzívní deště. Nejvíce vodních srážek mají západní svahy pobřežních hor nad Kotorem (až 4600 mm ročně) a jsou nejdeštivějším místem v Evropě.