Prokletije - Černá Hora

Prokletije - pohoří hodné svého jména - tajemné, nedostupné a divoké. 

Název "Prokletije" v albánštině "Bjeshket e Nemuna" (znamená "Prokleté hory"), 

který popisuje krutost těchto hor a drsného života těch, kteří žijí v jejich blízkosti. Jen v této části Balkánu zanechaly ledovce tak výrazné stopy. Prokletije je hned po Alpách nejzaledněnější pohoří v celé Evropě. Vrcholky strmě tyčící se k nebi, rozeklané hřebeny nebo holé vápencové vrcholy působí na člověka až děsivým dojmem.

Prokletije bývá pro svou krásu a působivost častno nazýváno jihoevropskými Alpami. Prokletije je dozajista posledním pohořím, které dosud nebylo plně prozkoumáno a je označováno za nejnedostupnější a zároveň jedno z nejromantičtější míst v Evropě.

Prokletije má fantastické panorama, široká zelená údolí, strmé hory, jejichž vrcholy se dotýkají nebes, idylické kvetoucí louky, jednoduše pohled pro bohy. 

Lidé jsou přátelští, pohostinní a na návštěvníky tu nečeká žádné nebezpečí. 

Nicméně atmosféra celého pohoří je velmi tajemná a divoká.

Můžete se dostat do průsmyků a na vrcholy, kam zahraniční turisté nikdy nedorazili, a to dává skutečné vzrušení z objevování.

Výchozí body pro průzkum pohoří Prokletije z černohorské strany jsou Grbaja a údolí Ropojana.

Od srbské straně můžete začít od města Decani - cesta k Djeravica (2656 m), druhému nejvyššímu vrcholu masivu Prokletije, hned za nejvyšším - Jizerski Vrh / Maja Jezerce (2694 m). 

Z Albánie, můžete jít k srdci Prokletije přes údolí Valbona a Thethi.

Také mnoho horských jezer jistě stojí za návštěvu návštěvu.

Plavské jezero (u města Plav), je největší jezero, Ridské je jedním z ejkrásnějších horských jezer v Černé Hoře, zatímco Visitorské jezero je zvláště zajímavé, protože uprostřed jezera se vytvořil plovoucí ostrov.

Legenda praví, že ostrov byl použiván jako raft, který chráníl stádo místního statkáře před divokou zvěří.

Prokletije jsou ryzí a nedotčené hory, bez komerčního vlivu. Najdete v nich pocit míru a svobody, což se v Evropě stává minulostí.

Údolí jako Grbaja, Ropojana (v černohorské části ), Thethi a Valbona (v albánské části) jsou natolik působivá a krásná, že se na ně nedá zapomenout.

Lidí, kteří navštívili údolí Grbaja a spatřili úžasné vrcholy na obou stranách, uvedli, že toto údolí je velmi podobné "Logarskému údolí" v Kamnisko-Savinjských Alpách ve Slovinsku, jednomu z nejkrásnějších údolí ve slovinských Alpách.

Krok za krokem se tu otevírají dveře do "ekologické pokladny" kterou Prokletije bezesporu je.

Pokud chcete zapomenout na spěch a spotřebitelské mánie, máte rádí dobrodružného ducha a chcete se zblízka setkat s výsledky při vytváření světa - Prokletije je to, o čem jste doposud jen snili.

Takže, je ten správný čas pro CK Poznání - v Prokletie jsou doma :o)

Zájezdy CK Poznánído této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Prokletije

Backpacking v Prokletije:

Máte-li zájem o backpacking, červen až září jsou nejlepší měsíce. V červnu a červenci se stále můžete podívat na sněhové plochy na některých místech, zvlášť na severní straně masivu.

Stejně jako ostatních horách, najdete jezera plná vody v odbdobí dubna do července. Pokud chcete udělat fotky jezer, je lepší přijet v tomto období.

Červen nebo červenec je nejlepší pro fotografovaní. 

Pokud vám přijedete dřív, vezmi s sebou všechno horské vybavení, které standartně potřebujete například v zimě nebo na jaře.

Také podzim je zajímavý, protože vás čeká nadílka různách druhů volně rostoucího ovoce, například divoké svěstky, maliny a borůvky.

Pokud se nebojíte zimy, můžete se dozvědět hodně o životě lidí v odlehlých horských oblastech.

Navštivte města Andrijevica nebo Gusinje v době kdy je sníh pokrývá okolní hřebeny a vy sedíte v jedné z místních restaurací pijete Boza (tradiční limonádu), nebo jíte teplý burek a sledujete místní trhy. 

Také máte šanci koupit mléčné výrobky od místních lidí z oblasti Prokletije.

Aktuální počasí : Prokletije