Skadarské jezero

Skadarské jezero je poslední sídlo pelikánů v Evropě, jeden z posledních sladkovodních močálů, největší jezero na Balkáně se rozkládá na ploše 391 km2 mezi masívy pohoří Prokletije – Rumija – Katunský kras. Skadarské jezero, jeho plocha kolísá v závislosti na stavu vody mezi 370-530 km˛. Skadarské jezero je dlouhé 43 km, 14 km široké, průměrná hloubka dosahuje 7 m, některé části jezera však dosahují až 60 m a leží již pod povrchem moře. 

Celkem má 50 ostrovů. Dvě třetiny vodní plochy se nachází na černohorském území, třetina na albánském. Jezero napájejí řeky Morača, Crnica, Plavnica a Crnojevića, dalších asi 50 pramenů vyvěrá na jeho dně. Naopak z něj vytéká řeka Bojana. V jeho vodách spatříte velké množství ryb a hnízdí zde nebo nachází útočiště přes 270 druhů ptactva. 

Pobřeží je močálovité, porostlé širokým pásem rákosí a orobince; hladina jezera bývá pokryta kobercem rostlin, kterým dominuje kotvice - „žlutý a bílý kaštan“, různé druhy leknínů a stulíku. Jižní kamenitá část střeží lesy divokých kaštanů

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy NP Skadarské jezero

Skadarské jezero - Fotogalerie