Černá hora - Ulcinj

Rozkládá se nedaleko albánských hranic (16 km). Ulcinj, kdysi obávané sídlo piráta Uliče Aliji a jeho kumpánů z Alžírska, kteří pořádali loupežné plavby po jižním Jadranu až na ostrov Korfu a k deltě řeky Neretva, kde přepadávali obchodní lodě. Býval tu dokonce trh s otroky (po něm zde zůstalo několik černých rodin). Pirátství bylo vymýceno teprve v 19. století.

 Černá Hora - Ulcinj - Historie

Řekové, Římané, Byzanci, Mongolové, Turci a piráti - město mělo mnoho vládců. Ulcinj je jedním z nejstarších měst Černé Hory, historici odhadují, že vzniklo před více než 2500 lety – nasvědčuje tomu několik tajemných vykopávek pochází z té doby. Ilyrský vůdce Kolhidijum dal osadě své jméno, na řeckých mapách se uvádí pod názvem Ulkinion, Římané jej přejmenovali na Olcinijum, ve středověku byste jej nejspíš hledali pod označením Dulcinium Až Slované mu dali jeho dnešní jméno Ulcinj.

V roce 444 bylo město zničeno katastrofálním zemětřesením. Ulcinj povstal z trosek a opět se připomíná jako důležitý přístav a středisko obchodu i s otroky V 11 stol. město patřilo do knížectví Zeta, od roku 1183 pod dynastii Nemanija, od roku 1396 pod Balsica a poté od roku 1420 pod Benátskou republiku. Každá vládnoucí kultura přispěla něčím unikátním do zdejší architektury. Turci, kteří městu vládli 300 let, mají na svědomí orientální vzhled některých staveb. Postavili kolem města pevnosti, aby ho ochránili, mešity a vybudovali klikaté stezky.

Když byli Turci 7. října 1571 poraženi při velké námořní bitvě u Lepanta, poskytli Ulcijn jako „místo dožití“ 400 pirátům, kteří bojovali na jejich straně. Leč piráti však neodpočívali, jak se Turci domnívali. Spíše naopak, byli tak silní, že žádné město či loď na Jadranu se před nimi necítila bezpečně. Ulcinj se stal centrem obchodu pro výměnu kořistí a hlavním trhem s otroky. Piráti oslavovali své úspěšné bitvy grilováním hovězího … na témže místě, na malé pláži, se dnes „grilují“ turisté pod sluníčkem. Existují různé názory na to, jak vlastně piráti zmizeli z této oblasti. Někdo říká, že se Turkům podařilo spálit jejich lodě, jiní tvrdí, že šéfovi celého gangu byla udělena milost, když porazil ještě nebezpečnějšího piráta.

V roce 1878 obyvatelé Černé Hory město dobyli po silné dělostřelecké palbě. Čtvrtě okolo pevnosti byly velmi zničené. To co se nezničilo palbou, padlo při velkém zemětřesení v r.1979. Většina staveb prošla zrekonstruována.

Navštivte

Ulcinj na vás od prvého okamžiku zapůsobí orientálním dojmem. Úzké uličky si zachovaly svůj feudální ráz a vyzařují orientální atmosférou. Dochovalo se mnoho staveb z osmanského období, zničených zemětřesením v roce 1979, v posledních letech rekonstruovaných. Obnoveno bylo i několik ze sedmi mešit.

Staré město se zbytky hradu a hradbami bylo postaveno na 2 plošinách a dodnes je opevněno. Schody vedou z pláže do spodní části starého města přímo k dřívější residenci Balsiců. Zatímco dříve mělo charakter hradu a sídlil v něm městský správce, dnes je luxusním kamenným hotelem (viz ubytování) Nedaleká Hodinová věž pochází z roku 1754. Pod hradem se prý částečně zachovaly tajné chodby v podzemí, které ústily na pláž a do města.

Věž Kula Balsica dominuje horní části a byla vztyčena počátkem 15. století Malé náměstíčko před ní sloužilo jako tržiště s otroky. Vedlejší kostel pochází z roku 1573. Dnes slouží jako muzeum. Turci v roce 1749 postavili fontánu, která je před muzeem.

Každý pátek vzruší obyvatele i návštěvníky městě trh. Budete-li mít štěstí uvidíte starší obyvatele ve starých tradičních krojích.

Salina (výrobna soli), která se nachází na konci kanálu Milena, byla nejdůležitějším balkánským producentem soli až do doby, kdy se Jugoslávie rozdělila. O víkendu je otevřena veřejnosti. Kanál byl postaven na přání prince Nikoly, aby vysušil mokrou půdu ve vnitrozemí. Mor přenášený hmyzem zabil mnoho lidí, hlavně dětí. Kanál sice půdu nevysušil, ba naopak, ale prokázal využití v jiném směru. Slaná voda, která jím přitékala, hmyz vyhubila. Uprostřed kanálu postavili rybáři Kalimeras, malé chatrče se sítěmi. Když budete mít trochu štěstí, můžete je vidět, jak tam rybaří. Kalimeras jsou také na řece Bojana.

Pláže, jezera a ostrovy v okolí

Ulcinj se svým 33 km dlouhým pobřeží a 18 km pláži je po Budvě další perlou turistiky v Černé Hoře. V okolí hotelů bývají pláže udržované, někdy se musí o "úklid" po turistech postarat samo moře. Nevelká jen několik set metrů dlouhá městská Mala plaža bývá v sezóně přeplněná, a tak se vydejte na východní stranu

Ženska plaža se nachází mezi hotely Albatros a Galeb. Je obklopena staletými borovicemi a vyvěrá tady léčivá minerální voda s obsahem síry – blahodárně působí na ženské bolesti a pomáhají při léčení sterility žen. Pláž je nudistická, určená výhradně pro ženy.

Téměř 13 km dlouhá (a někde až 100 m široká) Velika plaža je nejdelší v zemi a nabízí jemnou písečnou pohodu se zbytky mušlí i korálů. Zdejší písek bohatý na soli a jód léčí revmatické choroby a nabízí sportovní aktivity – vodní lyžování, projížďky na koních aj. Nejpohodlnějším místem na pláži je Tropicana Night Club, jméno je trošku zavádějící, pravda. Nedoporučujeme zajíždět automobilem až k samé vodě, návrat může být dost problematický právě přes navátý jemný písek. Někdy, hlavně v noci, se pláž stává i závodním místem pro motorizovanou mládež.

Při hranicích s Albánií, 18 km jv. od Ulcinju, v místech, kde se řeka Bojana vlévá do Jaderského moře naleznete jedinečný ostrov Ada (5 km2). Vděčí za svou existenci souhře dvou živlů – lidského a přírodního. Podle legendy do těchto míst během velké bouře roku 1858 najela loď nesoucí jméno Merito; vodní proudy okolo její přídě a dvou malých ostrůvků v okolí hromadily říční nános, až se vytvořil písčitý ostrov omývaný ze dvou stran řekou Bojana a ze třetí strany vodami Jaderského moře.

Pláže i mořské dno okolo ostrova pokrývá drobný písek a vytvářejí romantická zákoutí mezi rákosím a proutím. Zajeďte sem přes den, kdy se mořská hladina stává rájem pro surfaře, jachtaře, vodní lyžaře a písečná pláž láká k divokých projížďkách na hřbetě koně; zajděte sem za soumraku, kdy zacházející slunce vytváří neuvěřitelnou hru barev vody, nebe a písku. Pravý ráj pro Robinsony i zamilované, kteří milují koupel ve slané i sladké vodě - oblíbená destinace nejen německých nudistů… další soukromé plážičky objevíte v okolí mezi skalisky. Ale pozor ! Na některou se dostanete jedině lodičkou či malou bárkou místních rybářů.

Večer si zajděte do místní restaurace a dopřejte si některý z četných druhů mořských ryb upravených na všechny způsoby - v nedalekém ústí řeky totiž právě místní rybáři vylovili ze sítí umístěných na dlouhých bidlech čerstvou zásilku ryb a vy můžete být prvními zákazníky.

Jen pár km sv. od Ulcinju leží Šasko jezero. Na západní straně jsou pozůstatky města Svača, kdysi centra Knížectví Zeta. Poprvé bylo zničeno mongolskými nájezdníky v roce 1242, podruhé Turky v 15. století. Pozůstatky domů stále dokazují, jak velké město to kdysi bylo. Letopisci říkají, že město mělo tolik kostelů, kolik je dnů v roce.

Na zájezdy do této lokality se dostanete kliknutím na Dovolená a zájezdy Ulcinj

Více informací v antličtině wiki, visit-montenegro