Černá Hora - Žabljak

Žabljak je městečko s nejvyšší nadmořskou výškou na celém Balkáně. Žabljak se nalezá ve výšce 1456 m.n.m., sitovaný v centru kolosálního pohoří Durmitor,

které je přírodní památkou UNESCO a národním parkem.

Černá Hora - Žabljak má okolo 2000 stálých obyvatel.

Při příjezdu do osady Žabljak, ktérá se rozkládá na okraji NP, vás přívítá překnásná scenéri majestátných vrcholů Durmitoru připomínající národní tanec Černé Hory Kolo-oro, při kterém již tak mohutní černohorci tančí v kruhu držíc se okolo ramen, a druhý kruh tvoří můži stojící na jejich ramenech. Stejně jako oni působí majestátně i vrcholky hor.

Ještě před sto lety byl Žabljak maličkou osadou známou, která se začala rozvíjet na začátku 20. století. Původní ubytovací kapacity sloužily horolezcům, kteří přícházeli ve třicátých letech zdolávat místní vrcholky. V 2.sv. válce osadu zničil mohutný požár, proto stáří většiny domků nepřesahuje 50 let. Za zajímavými stavbami je třeba se vydat trochu výše, kde mezi černými borovicemi stojí kamené domečky s doškovými střechami až k zemi, které bohužel pro nás návštěvníky a pro dobro místích pomalinku nahrazují klasické tašky. Dále zde uvidíme výsoké dřevěné boudy, které se nalézají na vysoko položených pastvinách a převážně složí jako obydlí místích pastýřů a jejich rodin.

Žabljak představuje nejlepší destinaci pro letní a zimní turistiku a sporty, 

např. snowboarding, lyžování a běžkaření.

V jeho okolí se nalézá nejhlubší kaňon v Evropě, okouzlujíčí kaňon řeky Tara.

Pro přírodní krásy objevující se na každém kroku Žabljak přitahuje každým rokem více turistů.

Létní teploty bývají velmi příjemné, prší zde jen zřídka nebo vůbec. Sluníčko doprovází příjemný vánek, naopak v zimním období se můžete spolehnout na sněhovou nadílku.

Žabljak - v blízkosti se nachází Crno jezero, které patří k nejkrásnějším motivům Durmitoru.

Zájezdy do této lokality naleznete na Dovolená a zájezdy Žabljak